PROCEDURY PRZEBIEGU EGZAMINU




Informacja dla ucznia dotycząca przebiegu egzaminu

Egzamin odbędzie się 18, 19, 20  kwietnia 2018 roku
I część egzaminu o godzinie 9.00 
II część egzaminu o godzinie 11.00

1.      Uczeń zgłasza się na każdą część egzaminu w miejscu i czasie wyznaczonym przez przewodniczącego szkolnego zespołu egzaminacyjnego, którym jest dyrektor szkoły.
2.      O ustalonej godzinie zdający wchodzą do sali pojedynczo, według kolejności na liście, losują numer i zajmują miejsce w ławce oznaczonej tym numerem. Każdy uczeń powinien mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość i okazać go, jeśli zostanie o to poproszony.

3.      Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem,  linijkę.Nie wolno używać kalkulatora oraz korektora.

4.      Nie wolno przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.


5.      Przewodniczący zespołu nadzorującego w obecności  przedstawiciela zdających odbiera pakiety z zestawami egzaminacyjnymi i przenosi je do sali egzaminacyjnej.

6.      Po otrzymaniu zestawu egzaminacyjnego, na polecenie przewodniczącego zespołu nadzorującego, zdający ma obowiązek:


a)     wyrwać ze środka arkusza czterostronicową kartę rozwiązań zadań otwartych wraz z kartą odpowiedzi:

-        w części pierwszej z zakresu języka polskiego

-        w części drugiej z zakresu matematyki

-        w części z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym

b)     sprawdzić, czy materiały egzaminacyjne są kompletne, tzn. czy zawierają:

w części pierwszej z zakresu

-        historii i wiedzy o społeczeństwie – zeszyt zadań i kartę odpowiedzi

-        języka polskiego – zeszyt zadań, kartę rozwiązań zadań otwartych oraz kartę odpowiedzi

w części drugiej z zakresu
-        przedmiotów przyrodniczych – zeszyt zadań i kartę odpowiedzi
-        matematyki – zeszyt zadań, kartę rozwiązań zadań otwartych oraz kartę odpowiedzi
w części trzeciej na poziomie
-        podstawowym – zeszyt zadań i kartę odpowiedzi
-        rozszerzonym – zeszyt zadań, kartę rozwiązań zadań otwartych oraz kartę odpowiedzi
c)     sprawdzić, czy arkusz egzaminacyjny ma wszystkie kolejne strony, czy są one wyraźnie wydrukowane, czy w zeszycie zadań znajduje się wymieniona w instrukcji liczba zadań; braki powinien natychmiast zgłosić przewodniczącemu zespołu nadzorującego, a po otrzymaniu kompletnego arkusza – potwierdzić jego odbiór czytelnym podpisem w odpowiednim miejscu protokołu przebiegu danego zakresu/poziomu egzaminu
d)     sprawdzić poprawność numeru PESEL na naklejce przygotowanej przez OKE, zapisać swój trzyznakowy kod, numer PESEL oraz umieścić naklejki przygotowane przez OKE w wyznaczonych miejscach na arkuszu i karcie odpowiedzi.



7.        Czas przeznaczony na rozwiązywanie zadań liczy się od momentu zapisania na tablicy godziny rozpoczęcia pracy i wynosi odpowiednio:
a) w części humanistycznej:
·      zestaw egzaminacyjny z historii i wiedzy o społeczeństwie – 60 minut+ 20 minut
·      zestaw egzaminacyjny z języka polskiego – 90 minut + 45 minut
b) w części matematyczno-przyrodniczej:
·      zestaw egzaminacyjny z przedmiotów przyrodniczych – 60 minut + 20 minut
·      zestaw egzaminacyjny z matematyki – 90 minut + 45 minut
c) w części z języka obcego nowożytnego:
·      zestaw egzaminacyjny na poziomie podstawowym – 60 minut + 20 minut
·      zestaw egzaminacyjny na poziomie rozszerzonym – 60 minut + 30 minut

8.        Przewodniczący zespołu nadzorującego zapisuje na tablicy, w miejscu widocznym dla każdego zdającego, czas rozpoczęcia i zakończenia rozwiązywania zadań. W przypadku egzaminu z języka obcego nowożytnego bezpośrednio po zapisaniu czasu rozpoczęcia i zakończenia rozwiązywania zadań odtworzone zostaje nagranie z płyty CD.
9.        Zdający rozwiązuje zadania i zapisuje odpowiedzi w wyznaczonych miejscach wyłącznie długopisem lub piórem z czarnym tuszem.
10.    Zdający zaznacza odpowiedzi do zadań zamkniętych na karcie odpowiedzi (nie dotyczy uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się).

11.  W czasie pracy z zestawem egzaminacyjnym zdający pracuje samodzielnie i nie zakłóca przebiegu egzaminu, a w szczególności:
a)     nie opuszcza sali egzaminacyjnej (tylko w szczególnie uzasadnionej sytuacji może opuścić salę po uzyskaniu pozwolenia przewodniczącego zespołu nadzorującego i przy zachowaniu warunków uniemożliwiających kontaktowanie się zdającego z innymi osobami, z wyjątkiem konieczności skorzystania z pomocy medycznej)
b)    nie opuszcza wyznaczonego mu w sali miejsca
c)     w żadnej formie nie porozumiewa się z innymi zdającymi
d)    nie wypowiada uwag i komentarzy
e)     nie zadaje żadnych pytań dotyczących zadań egzaminacyjnych.

12.    W przypadku
-        stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań egzaminacyjnych przez ucznia
-        wniesienia przez ucznia do sali egzaminacyjnej urządzenia telekomunikacyjnego albo korzystania przez ucznia z urządzenia telekomunikacyjnego w sali egzaminacyjnej
-        zakłócania przez ucznia prawidłowego przebiegu egzaminu w sposób utrudniający pracę pozostałym uczniom
przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego przerywa danemu uczniowi pracę z zestawem egzaminacyjnym, unieważnia mu odpowiednią część egzaminu i nakazuje opuszczenie sali egzaminacyjnej, co odnotowuje w protokole przeprowadzenia egzaminu.



13.  Zdający, który ukończył pracę przed wyznaczonym czasem, zgłasza to przewodniczącemu zespołu nadzorującego przez podniesienie ręki i zamyka swój arkusz. Przewodniczący lub członek zespołu nadzorującego sprawdza poprawność kodowania i kompletność arkusza i odbiera go. Dodatkowo, jeżeli zdający zgłasza zakończenie pracy wcześniej niż na 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem – przed odebraniem jego arkusza egzaminacyjnego przewodniczący lub członek zespołu nadzorującego sprawdza, czy uczeń  zaznaczył odpowiedzi na karcie odpowiedzi. W przypadku braku zaznaczeń poleca przeniesienie odpowiedzi na kartę (nie dotyczy uczniów  ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się

Po otrzymaniu pozwolenia na opuszczenie sali uczeń wychodzi, nie zakłócając pracy pozostałym piszącym.

14.  Po upływie czasu przeznaczonego na rozwiązywanie zadań  uczniowie, którzy przenoszą rozwiązania na kartę, mają 5 dodatkowych minut, żeby sprawdzić poprawność wykonania tej czynności. Ten czas nie może być wykorzystany na rozwiązywanie zadań, a wyłącznie na weryfikację poprawności przeniesienia rozwiązań na kartę odpowiedzi. Po upływie 5 minut zdający kończą pracę z arkuszem egzaminacyjnym i stosują się do poleceń przewodniczącego zespołu nadzorującego. Zdający, którzy nie zdążyli przenieść odpowiedzi na kartę odpowiedzi, zgłaszają ten fakt nauczycielowi kończą pracę z zestawem egzaminacyjnym i stosują się do poleceń przewodniczącego zespołu nadzorującego.


(polecenia będą dotyczyły: zamknięcia arkuszy oraz odłożenia ich na brzeg stolika wraz z kartą odpowiedzi, pozostania na miejscach aż do odebrania zestawów egzaminacyjnych i sprawdzenia ich kompletności)  
Salę zdający mogą opuścić po zezwoleniu przewodniczącego zespołu nadzorującego
z wyjątkiem jednego zdającego, który będzie  obecny podczas pakowania materiałów egzaminacyjnych.
15.  Praca z drugim zestawem egzaminacyjnym w danym dniu rozpoczyna się po przerwie i przebiega zgodnie z powyższymi procedurami.

16.  Uczniowie posiadający opinię/orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej lub zaświadczenie lekarskie o chorobie lub czasowej niesprawności oraz ci, którzy mają pozytywną opinię rady pedagogicznej, mają prawo do zdawania egzaminu w warunkach i formach dostosowanych do ich dysfunkcji.

17.  Stwierdzenie podczas sprawdzania prac egzaminacyjnych niesamodzielnego rozwiązywania zadań przez uczniów, skutkuje unieważnieniem odpowiedniej części egzaminu tych zdających 

Po  rozdaniu zdającym zestawów egzaminacyjnych uczniowie spóźnieni nie zostają wpuszczeni do sali egzaminacyjnej.

W uzasadnionych wypadkach, jednak nie później niż po zakończeniu czynności organizacyjnych, decyzję o wpuszczeniu do sali egzaminacyjnej ucznia spóźnionego podejmuje przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego ale zdający kończy pracę z zestawem egzaminacyjnym o czasie zapisanym na tablicy.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz